Rehtori emeritus Juhani Silván kuoli Tampereella 28.5.2024. Hän oli syntynyt Karkkilassa 23.11.1938.
Juhani Silván valittiin vuonna 1976 Hyvinkäälle Vehkojan koulun yläasteen rehtoriksi. Tätä ennen hän oli toiminut saman koulun äidinkielen lehtorina.
Rehtorina Juhani Silván kiinnitti huomiota erityisesti kerhotoimintaan. Hän ohjasi näytelmäkerhon esityksiä, mm. kokoillan näytelmät Sanni Kortmanin koulu ja Katupeilin takana. Oppilaille järjestettiin myös teatteriretkiä. Juhani Silvánin myönteinen asenne kulttuuriin oli esimerkkinä monille oppilaille, jotka saivat siitä kipinän myös koulun jälkeen jatkuneeseen teatteri- ja musiikkiharrastukseen.
Syksyllä 1998 valmistui musikaali Sound of Music. Tätä valtavaa urakkaa oli toteuttamassa 75 oppilasta ja opettajaa. Musiikista vastasivat koulun kuoro, orkesteri ja laulusolistit. Näytöksiä oli 14 ja katsojia yhteensä noin 3500.
Vuonna 1999 perustettiin Hyvinkään koulujen yhteinen kulttuuriyhdistys Vilkastus, jonka näytelmätoimintaan Juhani Silván osallistui vielä eläkkeelle jäätyään.
Vehkojan koululla oli kaksi ystävyyskoulua: yhdysvaltalainen Cardigan Mountain School ja virolainen Gustav Adolfi Gümnaasium, jonka kanssa alkoivat molemminpuoliset kuoro- ja urheiluvierailut vuonna 1990.
Juhani Silvánin harrastuksia olivat teatteri, kotiseututyö ja kirjoittaminen. Karkkilan Kotiseutuyhdistyksen jäsenille hän järjesti matkoja sekä kotimaassa että ulkomaille yhdessä vaimonsa Kaijan kanssa. Hän oli Länsi-Uudenmaan Kirjoittajien perustajajäseniä. Jäätyään eläkkeelle v. 1998 Juhani Silván aloitti oman kirjallisen työnsä. Ensimmäiseksi ilmestyi Vehkojan koulun historiikki Tallella aika eletty. Entisen kotikaupunkinsa Karkkilan menneisyydestä hän kirjoitti kymmenkunta teosta.
Esimiehenä Jussi oli erinomainen. Hän oli sisäistänyt henkilökunnan hyvän yhteishengen merkityksen. Tämä ”Vehkojan henki” jatkuu myös Vehkeleiden eli Vehkojan eläkeläisten tapaamisissa.
Ulpu Kronlund
Kirsi ja Antti Ahvenniemi