Valtuustovaalien 2018 ehdokkaat

Valtakunnalliset piirit

Lastentarhanopettajaliiton vaalipiiri LTOL

Etelä-Karjalan ja Kymenlaakson vaaliliitto

2 Tuunanen Meri
Lastentarhanopettaja, Lappeenranta

3 Paavola Minna
Päiväkodinjohtaja, Kotka

4 Voutilainen Tuija
Lastentarhanopettaja, Imatra

 

Keski-Suomen lastentarhanopettajien vaaliliitto

5 Rekonen Annika
Lastentarhanopettaja, Äänekoski

6 Satosaari Sanna
Varhaiskasvatusjohtaja, Uurainen

7 Roikonen Anna
Lastentarhanopettaja, Jyväskylä

8 Parkkinen Asko
Työsuojeluvaltuutettu, päiväkodinjohtaja, Jyväskylä

 

Nina ja hämäläiset -vaaliliitto

9 Tasa Tuija
Lastentarhanopettaja, Lahti

10 Jussi-Pekka Nina
Päiväkodinjohtaja, Mikkeli

11 Lange-Härkönen Sini
Lastentarhanopettaja, Hollola

12 Marola Josefiina
Varhaiskasvatuksen opettaja, Lahti

13 Tarvonen Laura
Varhaiskasvatuksen erityisopettaja, Lahti

 

Pääkaupunkiseudun lastentarhanopettajat -vaaliliitto

14 Laitinen Merja
Laaja-alainen varhaiskasvatuksen erityisopettaja, Espoo

15 Viitanen Kaisa
Varhaiskasvatuksen asiantuntija, Helsinki

16 Saario Anna
Lastentarhanopettaja, Helsinki

17 Lattu Liisa
Erityislastentarhanopettaja, Helsinki

18 Piirainen Mervi
Lastentarhanopettaja, työsuojeluvaltuutettu, Helsinki

19 Ahola Reija
Lastentarhanopettaja, Helsinki

20 Attila Susanna
Lastentarhanopettaja, varajohtaja, Vantaa

21 Sutinen Salla
Erityislastentarhanopettaja, yksikön varajohtaja, Vantaa

22 Iso-Kuortti Hanna
Esiluokanopettaja, lastentarhanopettaja, Espoo

23 Luhtavaara Ari-Jukka
Päiväkodinjohtaja, varapääluottamusmies, Helsinki

24 Ilveskivi-Hentilä Maria (Minttu)
Lastentarhanopettaja, Espoo

25 Ojanen Tarja
Varhaiskasvatuksen aluepäällikkö, Espoo

27 Ropponen Markus
Päiväkodinjohtaja, Helsinki

28 Winter Merja
Päiväkodinjohtaja, pääluottamusmies, Helsinki

 

Sydäntä ja järkeä Satakunnasta -vaaliliitto

29 Salminen Minna
Varhaiskasvatuksen erityisopettaja, Rauma

30 Nyberg-Tuominen Sari
Lastentarhanopettaja, Pori

 

OAJ:n Turun seudun lastentarhanopettajien vaaliliitto

31 Sarén Teija-Rita
Päiväkodinjohtaja, Turku

32 Vuorinen Riikka
Lastentarhanopettaja, Turku

33 Saarinen Hanna
Päiväkodinjohtaja, Turku

34 Pihlainen Ritva-Liisa
Varhaiskasvatuksen erityisopettaja, Turku

35 Rytöhonka Klaus
Päiväkodinjohtaja, Turku

 

Muusi -vaaliliitto

36 Virta Virve
Lastentarhanopettaja, varajohtaja, Lohja

37 Kosonen Riitta-Kaisa
Lastentarhanopettaja, Sipoo

38 Sirniö Sari
Lastentarhanopettaja, Hyvinkää

 

Pohjoisesta voimaa -vaaliliitto

39 Hulkkonen Annukka
Päiväkodinjohtaja, Oulu

40 Pakanen Anitta
LTOL:n puheenjohtaja, varhaiskasvatuksen päällikkö, Helsinki

41 Rantala Tanja
Lastentarhanopettaja, Rovaniemi

42 Haapsamo Susanna
Päiväkodinjohtaja, Oulu

43 Ranta Samuli
Lastentarhaopettaja, Rovaniemi

 

OAJ Pirkanmaan ja Kanta-Hämeen LTOL -vaaliliitto

44 Haapala Riitta
Lastentarhanopettaja, luottamusmies, Valkeakoski

45 Parikka-Nihti Mari
Työsuojeluvaltuutettu, lastentarhanopettaja, Hämeenlinna

46 Kosonen Inka
Päiväkodinopettaja, Pirkkala

47 Juurikorpi Johanna
Päiväkodinjohtaja vs., Kangasala

48 Uskali Eeva
Lastentarhanopettaja, Ylöjärvi

49 Lokkila Katrina (Kati)
Lastentarhanopettaja, Kangasala

50 Tapiola Niina
Lastentarhanopettaja, Nokia

51 Juutila Sari
Lastentarhanopettaja, Riihimäki

52 Liimola Anne
Päiväkodinjohtaja, Tampere

53 Silius Tuija
Lastentarhanopettaja, Nokia

54 Kamppuri Eija
Lastentarhanopettaja, luottamusmies, Tampere

 

Pohjanmaan lastentarhanopettajien vaaliliitto

55 Siltanen Maaret
Päiväkodinopettaja, kvtes-luottamusmies, Seinäjoki

56 Koivumäki Monika
Lastentarhanopettaja, Vaasa

 

Vaaliliittoihin kuulumattomat ehdokkaat

57 Filpus Teija
Lastentarhanopettaja, Kemi

58 Pakarinen Heidi
Lastentarhanopettaja, Joensuu

59 Kytösaho Pia
Päiväkodinjohtaja, Lieto

60 Alatarvas Eija
Lastentarhanopettaja, Oulu

 

OAJ:n ammatilliset opettajat OAO

TOOL:in vaaliliitto

2 Griinari Leena
Lehtori, Kotka

3 Heiskanen Heikki
Lehtori, Seinäjoki

4 Hietalahti Lauri
Lehtori, Tampere

5 Nyman Tommy
Lehtori, pääluottamusmies lektor, huvudförtroendeman, Turku

6 Salmikangas Esa
Lehtori, Jyväskylä

7 Varteva Jarno
Yliopettaja, Helsinki

 

AKOL:in vaaliliitto

8 Larne Riitta
Tuntiopettaja, käsityö, Helsinki

9 Liljeroos Kimmo
Opettaja, Pori

10 Pulkkinen Mervi
Ammatillinen opettaja, Valkeakoski

11 Puustinen Susanna
Opettaja, luottamusmies, Joensuu

12 Rahkola Maarit
Kouluttaja, opiskeluvalmentaja, Vihti

13 Salokorpi Mirva
Vieraiden kielten kouluttaja, opettaja, Oulu

14 Savolainen-Järvinen Paula
Opettaja, Jyväskylä

 

SKO:n vaaliliitto

15 Anetjärvi Arto
Lehtori, pääluottamusmies, Ikaalinen

16 Kangasniemi Ulla
Lehtori, programme coordinator, Rovaniemi

17 Kattainen Tapio
Lehtori, Helsinki

18 Kaukola Ulla
Lehtori, Lohja & Espoo

19 Kinkki Seppo
Yliopettaja, Helsinki

20 Korte Atte
Lehtori, Joensuu

21 Launiainen Teija
Lehtori, Lappeenranta

22 Muikkula Vesa
Ammatillinen erityisopettaja, Oulu

23 Ojanen Konsta
Opettaja, Pori

24 Punkki Teija
Opettaja, OAJ:n Hyrian opettajat ry:n puheenjohtaja, Hyvinkää

25 Turunen Topi
Lehtori, luottamusmies, Helsinki

26 Virranniemi Ulla
Lehtori, tietosuojavastaava, Oulu

 

AO-KEA-KSOLLI -vaaliliitto

27 Ahvonen Anneli
Ammatillinen erityisopettaja, Imatra

28 Antila Jaana
Lehtori, luottamusmies, Pori

29 Apell Jenica (Kati)
Ammatillinen opettaja, Lahti

30 Flinkkilä Saija
Lehtori, tutkintovastaava, Helsinki

31 Heikkilä Toivo
Lehtori, Espoo

32 Hietaharju Päivi
Sosiaali- ja terveydenhuollon kouluttaja, Kouvola

33 Jokinen Jari
Lehtori, Oulu

34 Kahl Helena
Ammatillinen erityisopettaja, luottamusmies, Kajaani

35 Koppanen Päivi
Lehtori, pääluottamusmies, Tampere

36 Kosonen Jussi
Pt tuntiopettaja, Pieksämäki, Mikkeli

37 Kuoppala Jussi
Päätoiminen työsuojeluvaltuutettu, logistiikan pt tuntiopettaja, Seinäjoki

38 Kurkela Kirsi
Lehtori, pääluottamusmies, Hämeenlinna

39 Leinonen Timo Antero
Yliopettaja, Mikkeli

40 Lindfors Tapio
Opinto-ohjaaja, pääluottamusmies, Rovaniemi

41 Lindström Juha
Lehtori, ammattiaineet, Turku

42 Lundbom Pia
Lehtori, Helsinki

43 Mannila Birgitta
Lehtori, Jyväskylä

44 Mäenpää Merja
Matematiikan lehtori, ammatillinen erityisopettaja, Joensuu

45 Mäenpää Tarja
Opinto-ohjaaja, ammatillinen erityisopettaja, Lahti

46 Natunen Pekka
Lehtori, Jyväskylä

47 Nikkilä Sami
Koulutuspäällikkö, Raisio

48 Nyman Ulla Maija
Ammatillinen erityisopettaja, pääluottamusmies, Äänekoski

49 Olin Venla
Lehtori, pääluottamusmies, Helsinki

50 Pasma Tuovi
Lehtori, työsuojeluvaltuutettu, Oulu

51 Pietiläinen Hannele
Sosiaali- ja terveysalan lehtori, Kemi

52 Rouhiainen Pirkko
Lehtori, Jyväskylä

53 Rönkä Tero
Lehtori, erityisopettaja, Iisalmi

54 Saarikoski Sirkka
Työsuojeluvaltuutettu, opo, Tampere

55 Saarinen Terhi
Lehtori, varapääluottamusmies, Kuopio

56 Santamäki Kirsti
Lehtori, Pori & Rauma

57 Savela Marjo
Sähkö- ja automaatioalan lehtori, työsuojeluvaltuutettu, Espoo

58 Teittinen Leena
Lehtori, luottamusmies, Vantaa

59 Toivanen Johanna
Lehtori, luottamusmies, Tampere

60 Tomppo Jaana
Lehtori, terveysala, Turku

61 Tuominen Carita
Eläintenhoidon opettaja, koulutusalavastaava, Saarijärvi

62 Valtonen Jorma
Ammatillinen erityisopettaja, tuntiopettaja, Järvenpää

63 Verronen Margareeta
Hoito-opin lehtori, työsuojeluvaltuutettu, Vaasa

64 Makkonen Juha
Koulutuspäällikkö, Nurmijärvi & Helsinki

65 Ollila Markku
Rehtori, Pori

66 Ollila Arto
Erityisluokanopettaja, Oulu

 

SMOL:in vaaliliitto

67 Aarnio Hanna-Maija
Musiikkipedagogi, Helsinki

68 Arpalahti Tuire
Viulunsoitonopettaja, Järvenpää

69 Heikinheimo Säde
Pianonsoitonopettaja, Hyvinkää

70 Heliö Maritta
Musiikkioppilatoksen soitonopettaja, Jyväskylä

71 Hoffren Anna
Pianonsoitonopettaja, Kuopio

72 Karjalainen Manne
Musiikkipedagogi, Virrat

73 Kaverinen Heli
Viulunsoiton lehtori, Lieksa

74 Kopra Mirja
Lehtori, musiikkipedagogiikka, Tampere

75 Raudaskoski Laura
Huilunsoitonopettaja, Kemijärvi & Rovaniemi

76 Vanhanen Salla
Musiikkipedagogi, Pori

 

Yliopistonlehtorien liiton vaalipiiri

2 Katto Karita
Lehtori, Tampere

3 Kosonen Erja
Musiikin lehtori, Jyväskylä

4 Ylitapio-Mäntylä Outi
Yliopistonlehtori, Oulu

5 Ketovuori Heli
Erityispedagogiikan yliopisto -opettaja, Turku

6 Ruokonen Inkeri
Yliopistonlehtori, dosentti, Helsingin Yliopisto

7 Ali-Laurila Mirkka
Lehtori, Turku

 

Ysin vaalipiiri

Etelä-Karjalan vaalipiiri

OAJ Etelä-Karjalan Lappeenrannan ehdokkaiden vaaliliitto

2 Burman Jaana
Perusopetuksen äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori, Lappeenranta

3 Kiiski Tytti
Peruskoulun lehtori, matemaattiset aineet, Lappeenranta

4 Kähkönen Matti
Luokanopettaja, Nope-kouluttaja, Lappeenranta

 

Vaaliliittoon kuulumattomat ehdokkaat

5 Pohjamo Anu
Luokanopettaja, Ruokolahti

6 Mäkitalo Juha
Matematiikan ja tietotekniikan lehtori, Imatra

 

Etelä-Savon vaalipiiri

Vaaliliittoon kuulumaton ehdokas

2 Blommendahl Mari
Erityisluokanopettaja, Pieksämäki

 

Etelä-Savon yleissivistävät opettajat

3 Eronen-Raivio Maarit
Luokanopettaja, Savonlinna

4 Lajunen Petri
Lehtori, historia ja yhteiskuntaoppi, Savonlinna

 

Eteläsavolaisten opettajien vaaliliitto

5 Mälkiäinen Ulla
Lehtori, oppilaanohjaaja, Mikkeli

6 Siitonen Mikko
Historian ja yhteiskuntaopin lehtori, Mikkeli

7 Äärimaa Leena
Peruskoulun ja lukion musiikin lehtori, Mikkeli

 

Kainuun vaalipiiri

Tasa-arvoisen koulutuksen puolesta

2 Haverinen Minna-Liisa
Laaja-alainen erityisopettaja, Kajaani

3 Kivivuori Minna
Luokanopettaja, Sotkamo

4 Pylkkänen Marika
Luokanopettaja, digimentori, Kajaani

 

Kanta-Hämeen vaalipiiri

Yhteinen opettajuus

2 Oksa Erja
Pääluottamusmies, luokanopettaja, Hämeenlinna

3 Kai Nihti
Erityisluokanopettaja, Hämeenlinna

4 Hillman Timo
Lukion rehtori, alueyhdistyksen puheenjohtaja, Janakkala

 

Kanta-Hämeen opettajat

5 Pulli Auli
Kotitalouden lehtori, Lopen oay:n puheenjohtaja, Loppi

6 Uotila Sanna
Ruotsin-ja saksankielen lehtori, apulaisrehtori, Hausjärvi

7 Rantamäki Anneli
Kotitalousopettaja, Riihimäki

8 Maijala Minna
Englannin tuntiopettaja, pääluottamusmies, Janakkala

9 Pieskä Nina-Marika
Työsuojeluvaltuutettu, luokanopettaja, Riihimäki

 

Keski-Suomen vaalipiiri

2 Rönnkvist Stig
Kuvataiteenlehtori, Jyväskylä

3 Lummelahti Jukka
Historian ja yhteiskuntaopin lehtori, Laukaa

4 Poikolainen Katja
Kotitaloudenopettaja, Jyväskylä

5 Kuorelahti-Juntunen Pulmu
Lukion ja perusopetuksen kuvataidelehtori, Saarijärvi

6 Marttinen Simo
Luokanopettaja, Jyväskylä

7 Toikkanen Juha
Luokanopettaja, Jyväskylä

8 Peltonen Tuula
Erityisluokanopettaja, Jämsä

9 Hänninen-Helin Marja
Luokanopettaja, rehtori, Jyväskylä

10 Leinonen Vesa
Lehtori, lukion vararehtori, Keuruu

11 Hallikainen Mirja
Peruskoulun ja lukion lehtori, Äänekoski

12 Pietilä Antti
Lehtori, Jyväskylä

13 Wahlgren Nina
Luokanopettaja, vararehtori, Uurainen

14 Kääriäinen Petri
Pääluottamusmies, luokanopettaja, Muurame

15 Pietilä Johanna
Luokan- ja englanninopettaja, Jyväskylä

16 Hella Jukka
Uskonnon ja psykologian lehtori, Jyväskylä

 

Kymenlaakson vaalipiiri

Luokan- ja erityisopetuksen vaaliliitto

2 Alanen Antti
Perusopetuksen luokanopettaja, Kouvola, Kuusankoski

3 Leppälä Kati
Luokanopettaja, Kouvola

4 Markkanen Timo
Luokanopettaja, Kotka

5 Suikkanen Jaana
Erityisluokanopettaja, Hamina

 

Aineenopettajien vaaliliitto

6 Harsia Päivi
Perusopetuksen lehtori, Kotka

7 Riikonen Tuomas
Lukion ja perusopetuksen lehtori, Kouvola

 

Lapin vaalipiiri

Pohjois-Lapin opettajat -vaaliliitto

2 Arvola Ari
Lehtori, Sodankylä

3 Hannola Janne
Lehtori, Inari

 

Keski-Lapin vaaliliitto

4 Huhtala Osmo
Lukion rehtori, Rovaniemi

5 Koponen Ulla
Luokanopettaja, Rovaniemi

6 Lahtela Ismo
Luokanopettaja, pääluottamusmies, Rovaniemi

7 Ruokamo Katariina
Luokanopettaja, Kemijärvi

8 Sarmola Jaakko
Lehtori, Rovaniemi

 

Länsi-Pohjan vaaliliitto

9 Filpus Kari
Lehtori, Kemi

10 Karihtala Pauli
Rehtori, Keminmaa

11 Kunnari Jukka
Luokanopettaja, Kemi

12 Seretin Esa
Luokanopettaja, Kemi

 

Pirkanmaan vaalipiiri

Tampereen opettajien vaaliliitto

2 Hilo Riina
Biologian ja maantiedon opettaja, Tampere

3 Puro Marjo
Tanssinopettaja, Tampere

4 Kaipainen Jouni
Luokanopettaja, Tampere

5 Hiitti Antti
Englannin ja ruotsin lehtori, Tampere

6 Rajamäki Veli
Luokanopettaja, Tampere

7 Hukka Henri
Erityisopettaja, nivelopettaja, Tampere

 

Pirkanmaan opettajien vaaliliitto

8 Palovuori Minna
Luokanopettaja, Kangasala

9 Lundell Leea
Kuvataiteenlehtori, Mänttä-Vilppula

10 Ratala Vesa
Biologian ja maantiedon opettaja, Akaa

11 Mäenpää Åsa
Luokanopettaja, Ikaalinen

12 Renfors Anna
Äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja, Lempäälä

 

Pohjanmaan vaalipiiri

Perus-, lukio- ja erityisopetuksen vaaliliitto

2 Nieminen Kari
Lehtori, pääluottamusmies, Seinäjoki

3 Juupaluoma Jarmo
Lehtori, pääluottamusmies, Vaasa

4 Syrjänen Jaakko
Apulaisrehtori, liikunnanopettaja, Kauhajoki

5 Holmberg Anders
Käsityönlehtori, työsuojeluvaltuutettu, Kokkola

6 Kamkeris Malla
Äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori, Alavus

7 Huuki-Anthopoulou Maija
Lehtori, Kannus

8 Latomäki Pia
Erityisluokanopettaja, luottamusmies, Lapua

 

Luokanopettajien ja erityisopettajien vaaliliitto

9 Pihlajamäki Kyösti
Luokanopettaja, Soini

10 Viitala Ossi
Koulunjohtaja, Kauhajoki

11 Koskinen Karita
Luokanopettaja, Ilmajoki

12 Hagström Tiina
Luokanopettaja, Kokkola

13 Kotirinta Paula
Luokanopettaja, pääluottamusmies, Kurikka

14 Åstrand Ulla-Maria
Luokanopettaja, koulunjohtaja, Kokkola

15 Kujala Tiina
Erityisopettaja, Kauhava

 

Pohjois-Karjalan vaalipiiri

Pohjois-Karjalan vaaliliitto

2 Kasurinen Antti
Lehtori, Joensuu

3 Vuori Kirsi
Pääluottamusmies, luokanopettaja, Joensuu

4 Hämäläinen Mari
Luokanopettaja, erityisopettaja, Joensuu

 

Pohjois-Karjalan maakunnan opettajien vaaliliitto

5 Räty Nina
Pääluottamusmies, työsuojeluvaltuutettu, Liperi

6 Timonen Pia
Vieraiden kielten lehtori, Liperi

7 Simonen Antti
Lukion lehtori, Kitee

8 Kallinen Sari
Lehtori, Juuka

9 Nevalainen Johanna
Lukion englannin ja ruotsin kielen lehtori, Nurmes

 

Pohjois-Pohjanmaan vaalipiiri

OAJ:n Pohjois-Pohjanmaan aineenopettajien vaaliliitto

2 Siirilä Jani
Aineenopettaja, Oulu

3 Törmi Juhani
Perusopetuksen lehtori, luottamusmies, Oulu

4 Puhakka Marjut
Aineenopettaja, Ruukki

5 Vatjus-Suni Marja
Aineenopettaja, Raahe

6 Kulmunki Mikko
Lukion lehtori, Oulu

 

Eteläisen piirin luokan- ja aineenopettajien vaaliliitto

7 Leppäjärvi Markku
Lehtori, Oulainen

8 Arvo Jouko
Luokanopettaja, koulunjohtaja, Kalajoki

9 Pieskä Pekka
Lehtori, pääluottamusmies, Ylivieska

10 Määttä Jyrki
Luokanopettaja, rehtori, Nivala

 

Perusopetuksen vaailiitto

11 Kaarre Simo
Luokanopettaja, Pudasjärvi

12 Hentilä Tuulikki
Erityisluokanopettaja, Kuusamo

13 Alakangas Jani
Rehtori, Tyrnävä

14 Kattelus Katariina
Pääluottamusmies, luokanopettaja, Oulu

15 Hietapelto Arto
Luokanopettaja, Oulu

16 Kuuselma Riina
Luokanopettaja, Oulu

17 Kaisto Olli
Rehtori, Raahe

18 Nissinen Mikko
Erityisluokanopettaja, Oulu

19 Kettunen Timo
Rehtori, luokanopettaja, Oulu

20 Eilola Erkki
Luokanopettaja, Kempele

 

Pohjois-Savon vaalipiiri

2 Parviainen Minna
Luokanopettaja, Kuopio

3 Pasanen Hanna Mari
Lehtori, Lapinlahti

4 Kokkonen Ilkka
Lehtori, Kuopio

5 Karjalainen Tiina
Lehtori, apulaisrehtori, Kuopio

6 Sutinen Pekka
Perusopetuksen lehtori, Siilinjärvi

7 Berg Mervi
Luokanopettaja, erityisluokanopettaja, Pielavesi

 

Päijät-Hämeen vaalipiiri

OAJ-YSI Päijät-Hämeen vaaliliitto

2 Vainik Anneli
Erityisluokanopettaja, pääluottamusmies, Hollola

3 Järvinen Katja
Kaksoiskelpoinen luokanopettaja, Lahti

4 Pakarinen Ari
Aineenopettaja, luokanopettaja, Heinola

5 Koukkula Marjut
Luokanopettaja, Orimattila

6 Kalliolehto Leena
Lukion englannin kielen lehtori, Lahti

 

Pääkaupunkiseudun vaalipiiri

Espoon ja Kauniaisten OAY:n vaaliliitto

2 Saariaho Aki
Lukion lehtori, Espoo

3 Pukema Anu
Luokanopettaja, apulaisrehtori, Espoo

4 Hakola Sari
Rehtori, Espoo

5 Kangasniemi Matti
Peruskoulun lehtori, Espoo

6 Nummela Jari
Työsuojeluvaltuutettu, Espoo

7 Sarpila Jukka
Rehtori, Espoo

8 Lind Satu
Matemaattisten aineiden lehtori, Espoo

9 Ruuskanen Gretel
Erityisluokanopettaja, Espoo

10 Alanko Risto-Matti
Luokanopettaja, Espoo

11 Löyttyniemi Mikko
Luokanopettaja, kehittäjäkouluttaja, Espoo

 

Vantaan opettajien vaaliliitto

12 Pesonen Tiina
Luokanopettaja, Vantaa

13 Hellberg Pirita
Rehtori, erityisopettaja, Vantaa

14 Arstila-Aaltonen Annika
Luokanopettaja, Vantaa

15 Markkanen Sami
Historian lehtori, Vantaa

16 Kangas Heidi
Äidinkielen ja kirjallisuuden opettaja, Vantaa

17 Karetie Antti
Luokanopettaja, tutoropettaja, Vantaa

18 Metsälä Susanna
Teatteriopettaja, Vantaa

19 Mölsä Jukka
Työsuojeluvaltuutettu, Vantaa

 

Helsingin yleissivistävien opettajien vaaliliitto

20 Kettunen Karoliina
Englannin lehtori, Helsinki

21 Ojanen Tomi
Peruskoulun rehtori, Helsinki

22 Lempiäinen Pekka
Filosofian, uskonnon ja psykologian lehtori, Helsinki

23 Maarianvaara Hannaleena
Luokanopettaja, valmistava opetus, Helsinki

24 Nurminen Sami
Luokanopettaja, varapääluottamusmies, Helsinki

25 Ruisla Juha
Matematiikan ja fysiikan päätoiminen tuntiopettaja, Helsinki

26 Alaja Jaana
Erityisluokanopettaja, pääluottamusmies, Helsinki

27 Lahtinen Vesa
Uskonnon ja psykologian lehtori, luottamusmies, Helsinki

28 Ernamo Jussi
Luokanopettaja, Helsinki

29 Wasenius Annette
Luokanopettaja, Helsinki

30 Vehviläinen Juho
Äidinkielen ja kirjallisuuden lehtori, Helsinki

31 Mela Marjo
Lukion lehtori, Helsinki

32 Lehrbäck Taija
Opinto-ohjaaja, Helsinki

33 Koivunen Suvi
Aikuislukion lehtori, Helsinki

34 Ihalainen Kirsi
Erityisluokanopettaja, luottamusmies, Helsinki

35 Saavalainen Timo
Kaksoiskelpoinen luokanopettaja, Helsinki

36 Rasilainen Tommi
Lukion lehtori, työsuojeluvaltuutettu, Helsinki

37 Tuori Pekka
Historian ja yhteiskuntaopin lehtori, Helsinki

38 Lukkarila Joanna
Luokanopettaja, tuleva aineenopettaja, Helsinki

39 Halttunen Tiina
Luokanopettaja, tohtoriopiskelija, Helsinki

40 Ingervo Sirkku
Oppilaanohjaaja, erityisopettaja, Helsinki

41 Talvitie Jukka
Biologian ja maantiedon lehtori, Helsinki

 

Vaaliliittoon kuulumattomat ehdokkaat

42 Walls Mika-Erik
Lukion lehtori, Helsinki

43 Liedes Jarkko
Lukion lehtori, Helsinki

 

Satakunnan vaalipiiri

2 Louhema Suvi
Päätoiminen tuntiopettaja, Pori

3 Laulainen Arja
Historian ja yhteiskuntaopin lehtori, Pori

4 Koivisto Tuomas
Luokanopettaja, Pori

5 Ojala Virpi
Kotitalouden ja matematiikan lehtori, Huittinen

6 Yli-Rajala Kristiina
Luokanopettaja, pääluottamusmies, Kankaanpää

7 Nordberg Mea
Erityisopettaja, Rauma

8 Ojala Marita
Saksan ja ruotsin lehtori, Merikarvia

 

Uudenmaan vaalipiiri

Aineenopettaja ja luokanopettajien vaaliliitto

2 Hirvasniemi-Haverinen Lea
Luokanopettaja, teatteri-ilmaisun ohjaaja, Nurmijärvi

3 Pulkkinen Paula
Pääluottamusmies, Porvoo

4 Törnroos Eva-Stina
Luokanopettaja, Sipoo

 

OAJ Uusimaa opettajat vaaliliitto

5 Aksberg Sari
Luokanopettaja, työsuojeluvaltuutettu, Järvenpää

6 Contursi Kirsi
Pääluottamusmies, kaksoiskelpoinen luokanopettaja, Hyvinkää

7 Kangas Yrjö
Peruskoulun ja lukion yhteinen liikunnanlehtori, pääluottamusmies, Vihti

8 Louhi Janne
Luokanopettaja, Lohja

9 Suihkonen Tuomo
Luokanopettaja, Kerava

10 Tikkanen Markku
Luokanopettaja, erityisopettaja, Karkkila

 

Vaaliliittoon kuulumaton ehdokas

11 Honkanen Antti
Lukion ja peruskoulun historian ja yhteiskuntaopin lehtori, pääluottamusmies, Tuusula

 

Varsinais-Suomen vaalipiiri

OAJ Varsinais-Suomi Turku

2 Elomaa Ari-Pekka
Peruskoulun lehtori, Turku

3 Jokisaari Olli-Jukka
Psykologian ja filosofian lehtori, Turku

4 Koskinen Tero
Lehtori, Turku

5 Tammero Heidi
Erityisluokanopettaja, Turku

6 Valkama Sameli
Luokanopettaja, Turku

 

OAJ Varsinais-Suomen maakunnan vaaliliitto

7 Alitalo Merja
Perusopetuksen lehtori, Kaarina

8 Anttila Tero
Lehtori, Naantali

9 Jokinen Marko
Luokanopettaja, rehtori, Salo

10 Laukkanen Harri
Erityisopettaja, pääluottamusmies, Loimaa

11 Savonmäki Marita
Luokanopettaja, Paimio

12 Uoti Jorma
Luokanopettaja, Raisio

 

FSL

Valförbund för FSL lärarföreningar i Åboland, Björneborg och Tammerfors

2 Annika Norrgård
FSL:s styrelseledamot, huvudförtroendeman, Pargas

3 Petra Örn
Fullmäktigeledamot i FSL, styrelsemedlem i OAJ:s lokalförening i Åbo, Åbo

 

Valförbundet för Östnyländskt samarbete

4 Lindqvist Sebastian
Lektor, biträdande rektor, Borgå

5 Alexander Smeds
Lektor i finska, Loviisa

 

Valförbundet för läraren i österbotten

6 Inger Damlin
Rektor, specialläre, Korsholm

7 Felixson Linda
Klasslärare, huvudförtroendeman, Korsholm

 

Kandidat utan valförbund

8 Sunabacka Ulf-Johan
Klasslärare, förtroendeman, Esbo

9 Kimmo Mattsson
Specialyrkeslärare, huvudförtroendeman, Mariehamn

10 Martin Ahlskog
Rektor, Pedersöre

11 Joakim Häggström
Biträdande rektor, Helsingfors

 

 

Lue samasta aiheesta

Puheenjohtaja

Ratkaisujen vuosi 2018

10.01.2018