OAJ-YSI Etelä-Karjalan vaalipiiri
Etelä-Karjalan opettajien vaaliliitto
4 Mäkitalo Juha, Lappeenranta
5 Pohjamo Anu, Ruokolahti
6 Puranen Kaisu, Lappeenranta
Lappeenrantalaiset edunvalvojat
3 Burman Jaana, Lappeenranta
2 Kiiski Tytti, Lappeenranta
OAJ-YSI Etelä-Savon vaalipiiri
Etelä-Savon opettajien asialla
6 Juuti Tero, Savonlinna
9 Karttunen Arja, Savonlinna
8 Lajunen Petri, Savonlinna
7 Mustaparta Teija, Savonlinna
Etelä-Savon ysiläiset
5 Kankaanpää Merja, Mikkeli
4 Laaksometsä-Junkkarinen Emmi, Mikkeli
2 Lahti Miika, Mikkeli
3 Siitonen Mikko, Mikkeli
OAJ-YSI Kainuun vaalipiiri
Kainuun YSI-opettajat tasa- arvoisen koulutuksen asialla
3 Haverinen Minna-Liisa, Kajaani
2 Pylkkänen Marika, Kajaani
OAJ-YSI Kanta-Hämeen vaalipiiri
Kanta-Hämeen opettajat
4 Rantamäki Anneli, Riihimäki
2 Uotila Sanna, Tampere
3 Vehmas Maija, Riihimäki
Kolmen kopla – konkareita ja keltanokkia
7 Juvonen Katri, Hämeenlinna
5 Kumpuvaara Pyry, Hämeenlinna
6 Oksa Erja, Hämeenlinna
Vaaliliittoon kuulumaton ehdokas
8 Lintonen Minna, Forssa
OAJ-YSI Keski-Suomen vaalipiiri
Jyväskylän opettajien vaaliliitto
3 Hella Jukka, Jyväskylä
2 Laaksonen Jani, Jyväskylä
5 Pitkänen Anna, Jyväskylä
6 Poikolainen Katja, Konnevesi
4 Rönnkvist Stig, Jyväskylä
Pienten kuntien vaaliliitto
8 Eskelinen Johanna, Joutsa
7 Paanila Jani, Viitasaari
Vaaliliittoon kuulumattomat ehdokkaat
12 Hallikainen Mirja, Äänekoski
10 Lummelahti Jukka, Laukaa
13 Peltonen Tuula, Jämsä
9 Penttinen Jari, Saarijärvi
11 Pyykkö Lassi, Jyväskylä
14 Teno Sanra, Jyväskylä
OAJ-YSI Kymenlaakson vaalipiiri
Luokan- ja erityisopettajien vaaliliitto
4 Alanen Antti, Kouvola
3 Forsman Sari, Kotka
2 Suikkanen Jaana, Hamina
Vaaliliittoon kuulumattomat ehdokkaat
5 Laurila Maiju, Kouvola
6 Riikonen Tuomas, Kouvola
OAJ-YSI Lapin vaalipiiri
Keski-Lapin vaaliliitto
11 Kokkonen Teuvo, Rovaniemi
7 Niva Helge, Salla
8 Ollila Sini, Rovaniemi
9 Peurala Katri, Rovaniemi
10 Sarmola Jaakko, Rovaniemi
Koko Lapin edustajat
4 Filpus Kari, Kemi
6 Koskela Paula, Kemi
5 Seretin Esa, Kemi
Parempi edunvalvonta – YSI Lapin vaaliliitto
3 Kunnari Jukka, Kemi
2 Temonen-Klingenberg Maria, Keminmaa
Vaaliliittoon kuulumaton ehdokas
12 Ylipalo Sini, Kittilä
OAJ-YSI Pirkanmaan vaalipiiri
Pirkanmaan opettajien vaaliliitto
10 Halme Taimo, Tampere
13 Härkönen Risto, Lempäälä
14 Järvinen Kai, Nokia
9 Laitila Minna, Valkeakoski
6 Lehtinen Jukka, Pirkkala
5 Myötyri Marjaana, Pälkäne
7 Nieminen Tomi, Akaa
3 Ratala Vesa, Akaa
8 Renfors Anna, Tampere
4 Salminen Iina, Tampere
11 Tuohimäki Anri, Tampere
2 Työläjärvi Tarja, Tampere
12 Vanhala Minna, Kangasala
Tampereen opettajat
17 Halme Salme, Tampere
19 Hilo Riina, Kangasala
16 Kaipainen Jouni, Tampere
21 Kauppinen Arto, Tampere
15 Lehtimäki Leena, Tampere
22 Rajamäki Veli, Tampere
20 Tuomainen Sanni, Tampere
18 Vallius Jaana, Kangasala
Vaaliliittoon kuulumattomat ehdokkaat
24 Graichen Anu, Vesilahti
23 Halonen Anniina, Tampere
OAJ-YSI Pohjanmaan vaalipiiri
Perus-, lukio- ja erityisopetuksen vaaliliitto
2 Holmberg Anders, Kokkola
5 Huuki-Anthopoulou Maija, Kannus
4 Latomäki Pia, Lapua
3 Maijala Jussi, Alavus
6 Syrjänen Jaakko, Kauhajoki
Perusopetuksen vaaliliitto
9 Hagström Tiina, Kokkola
7 Kotirinta Paula, Kurikka
8 Pihlajamäki Kyösti, Alajärvi
OAJ-YSI Pohjois-Karjalan vaalipiiri
Yhdessä Pohjois-Karjalan parhaaksi
8 Hirvonen-Hukka Teija, Joensuu
9 Ikonen Päivi, Joensuu
10 Kasurinen Antti, Joensuu
11 Martikainen Sanni-Kaisa, Joensuu
7 Oinonen Jouni, Liperi
13 Rauma Riitta, Joensuu
12 Saastamoinen Laura, Kontiolahti
6 Vuori Kirsi, Joensuu
Yhtenäinen Pohjois-Karjala
2 Nevalainen Johanna, Nurmes
5 Remes-Ylönen Salla, Liperi
3 Räty Nina, Liperi
4 Simonen Antti, Kitee
OAJ-YSI Pohjois-Pohjanmaan vaalipiiri
Perusopetuksen vaaliliitto
3 Hentilä Tuulikki, Kuusamo
5 Hietapelto Arto, Oulu
4 Immonen Miia, Oulu
6 Kattelus Katariina, Oulu
2 Kettunen Timo, Oulu
Pohjois-Pohjanmaan eteläinen alue
8 Arvo Jouko, Kalajoki
7 Eilola Erkki, Kempele
11 Määttä Jyrki, Nivala
9 Pieskä Pekka, Ylivieska
10 Rautio Riitta, Oulainen
Vaaliliittoon kuulumattomat ehdokkaat
14 Jokelainen Jessi, Oulu
15 Liuska Mika, Oulu
13 Ristimella Kirsi, Oulu
12 Tuomaala Eija, Siikalatva
OAJ-YSI Pohjois-Savon vaalipiiri
Pohjois-Savo Yhteinen YSI
5 Berg Mervi, Pielavesi
6 Hukari Josefiina, Kuopio
3 Julkunen Tea, Kuopio
7 Karjalainen Tiina, Kuopio
2 Parviainen Minna, Kuopio
4 Sutinen Pekka, Kuopio
OAJ-YSI Päijät-Hämeen vaalipiiri
Päijät-Hämeen Ysi-opettajat
4 Anttila Jussi, Lahti
2 Kalliolehto Leena, Helsinki
3 Kauppinen Anne, Hollola
Vaaliliittoon kuulumattomat ehdokkaat
5 Järvenpää Jaana, Heinola
6 Muikku Anna, Hollola
OAJ-YSI Pääkaupunkiseudun vaalipiiri
Espoon ja Kauniaisten OAY:n vaaliliitto
19 Ahonen Maija, Helsinki
17 Gustafsson Eeva, Espoo
18 Heikola Aleksi, Kirkkonummi
22 Hietaranta Veera, Kirkkonummi
11 Kangasniemi Matti, Espoo
21 Karunen Piritta, Espoo
16 Kilpiäinen Timo, Espoo
10 Korhonen Noora, Helsinki
9 Lind Satu, Espoo
14 Mäkinen Tarja, Espoo
20 Nuutinen Saana, Kauniainen
8 Sarpila Jukka, Espoo
15 Siltainsuu Petra, Espoo
13 Ståhlberg Perttu, Helsinki
12 Vilkki Anu, Espoo
Helsingin opettajien ammattiyhdistyksen vaaliliitto
40 Alaja Jaana, Helsinki
50 Ernamo Jussi, Helsinki
36 Kainulainen Antti, Espoo
52 Karjalainen Jyrki, Helsinki
35 Kettunen Karoliina, Helsinki
49 Lahtinen Vesa, Helsinki
53 Lempiäinen Pekka, Espoo
37 Lukkarila Joanna, Helsinki
45 Luoto Tatu, Helsinki
44 Mela Marjo, Helsinki
38 Miekkavaara Inkeri, Vantaa
42 Nurminen Sami, Helsinki
41 Pirttinen Sanna, Helsinki
47 Ruohonen Tapio, Helsinki
39 Saavalainen Timo, Vantaa
51 Talvitie Jukka, Helsinki
48 Tanninen Mira, Helsinki
46 Tuori Pekka, Espoo
54 Valo Pauli, Kerava
34 Vehviläinen Juho, Helsinki
43 Viitanen Sasu, Helsinki
Opettajien asialla – Vantaan opettajien vaaliliitto
25 Henttinen Heidi, Nurmijärvi
31 Jussila Matti, Vantaa
32 Kaarto Arja, Vantaa
28 Kahelin Susanna, Tuusula
30 Karetie Antti, Helsinki
29 Kojamo Noora, Vantaa
23 Lehtinen Paula, Espoo
24 Mölsä Jukka, Vantaa
33 Nyman Antti, Vantaa
27 Pesonen Tiina, Vantaa
26 Puukangas Ulla, Sipoo
Parempi edunvalvonta – Vantaa ja Espoo
4 Hietanoro-Backman Kirsi, Nurmijärvi
2 Nyqvist Anna, Helsinki
5 Ovaska Kati, Helsinki
3 Palomäki Katja, Vihti
6 Ronkainen Leena, Joensuu
7 Virtanen Tommi, Espoo
OAJ-YSI Satakunnan vaalipiiri
Vaaliliittoon kuulumattomat ehdokkaat
5 Koivisto Tuomas, Pori
4 Koivu Mika, Ulvila
2 Korhonen Ilmari, Tampere
7 Luoma Matti, Nakkila
6 Ojala Virpi, Huittinen
3 Suni Maija, Säkylä
8 Yli-Rajala Kristiina, Kankaanpää
OAJ-YSI Uudenmaan vaalipiiri
Keskisen ja itäisen Uudenmaan opettajien vaaliliitto
3 Ahokas Ari, Tuusula
2 Honkanen Antti, Järvenpää
4 Leppäniemi Ville, Järvenpää
5 Nurkkala Kirsi, Loviisa
Opettajan työn arvostukselle
12 Kirjasniemi Eevi, Helsinki
16 Louhi Janne, Lohja
13 Niemiaho Maisa, Porvoo
17 Palomäki Anne-Maria, Vihti
11 Peltola Päivi, Raasepori
14 Suihkonen Tuomo, Kerava
15 Wicklund Anu, Kerava
Parempi edunvalvonta – YSI Uudenmaan vaaliliitto
19 Hietaoja Emma, Hyvinkää
18 Isoranta Kirsi, Nurmijärvi
Uudenmaan vastuunkantajat
6 Aaltonen Leena, Porvoo
10 Contursi Kirsi, Hyvinkää
9 Hirvasniemi-Haverinen Lea, Nurmijärvi
8 Mouhu Minna, Pornainen
7 Tikkanen Sirpa, Porvoo
OAJ-YSI Varsinais-Suomen vaalipiiri
Parempi edunvalvonta – YSI Varsinais-Suomen vaaliliitto
6 Kuusisto Jaana, Taivassalo
7 Laukkanen Harri, Raisio
5 Montonen Martti, Turku
4 Raatikainen Pirita, Raisio
3 Tammelin Linda, Raisio
2 Tanhuanpää Jussi, Turku
Varsinaista yhteistyötä -vaaliliitto
15 Ahonen Timo, Turku
14 Koskinen Tero, Turku
11 Niittymäki Seija, Turku
8 Porkka Anne, Rauma
12 Reini Anssi, Turku
10 Savonmäki Marita, Salo
9 Tupasela Aleksi, Kaarina
13 Valkama Sameli, Turku
Varhaiskasvatuksen opettajien liiton vaalipiiri
Etelä-Savon vakaladyt -vaaliliitto
8 Jussi-Pekka Nina, Mikkeli
9 Kärsämä Pia, Mikkeli
Hämeen helmet -vaaliliitto
7 Lange-Härkönen Sini, Hollola
5 Lundgren Merja, Hollola
6 Roikonen Anna, Jyväskylä
Muusin naiset -vaaliliitto
24 Kosonen Riitta-Kaisa, Sipoo
23 Sirniö Sari, Hyvinkää
Pohjanmaan kautta -vaaliliitto
4 Koivumäki Monika, Vaasa
2 Marjusaari Maarit, Kokkola
3 Siltanen Maaret, Seinäjoki
Pohjoista voimaa -vaaliliitto
35 Haapsamo Susanna, Oulu
38 Hulkkonen Annukka, Oulu
39 Pakanen Anitta, Oulu
37 Rantala Tanja, Rovaniemi
36 Tapio Merja, Rovaniemi
Satakunnan varhaiskasvatuksen opettajat -vaaliliitto
11 Nyberg-Tuominen Sari, Pori
12 Piittala-Virtanen Heli, Pori
10 Salminen Minna, Rauma
Varhaiskasvatuksen puolustajat -vaaliliitto
29 Haapala Riitta, Valkeakoski
34 Kamppuri Eija, Tampere
32 Kangaspunta Niina, Tampere
27 Koski Maija-Kaisa, Riihimäki
26 Kosonen Inka, Tampere
33 Mali Minttu, Kangasala
31 Mathlin Saila, Hämeenlinna
25 Pihko Heini, Tampere
28 Tamminen Olli, Tampere
30 Uskali Eeva, Pirkkala
VOL Pääkaupunkiseutu -vaaliliitto
21 Iso-Kuortti Hanna, Espoo
19 Laakkonen Anna, Helsinki
18 Lahin Laura, Helsinki
20 Lattu Liisa, Porvoo
17 Luhtavaara Ari-Jukka, Helsinki
15 Ropponen Markus, Helsinki
13 Sutinen Salla, Vantaa
16 Vehmassalo Aleksi, Helsinki
14 Veikkolainen Veera, Helsinki
22 Wallin Elina, Helsinki
Vaaliliittoon kuulumattomat ehdokkaat
44 Nieminen Kati, Esbo
46 Paavola Minna, Kotka
40 Pakarinen Heidi, Joensuu
45 Roitto Jaakko, Suonenjoki
42 Salo-Saarinen Kirsti, Masku
41 Thompson Emmi, Espoo
43 Vikeväkorva Susa, Oulu
Yliopistojen opetusalan liitto YLL:n vaalipiiri
Vaaliliittoon kuulumattomat ehdokkaat
5 Finne Åke, Grankulla
2 Hietanen Lenita, Rovaniemi
6 Iisakka Juha, Oulu
3 Mattila Mika, Tampere
4 Sainio Seppo, Helsinki
7 Suonio Mari, Kuopio
OAJ:n ammatillisten opettajien vaalipiiri
Akol-vaaliliitto
18 Heino Pertti, Parkano
16 Junkala Timo, Jyväskylä
17 Karoskoski Petri, Tampere
15 Liljeroos Kimmo, Pori
14 Valtonen Iris, Lohja
AO-KEA-KSOLLI Ammatillisten asialla
31 Antila Jaana, Pori
46 Flinkkilä Saija, Helsinki
54 Heikkilä Toivo, Helsinki
33 Hellsten Matti, Tampere
45 Hourula Jari, Tuusula
40 Kahl Helena, Kajaani
43 Kettunen Sanna, Lappeenranta
52 Kinnari Heidi, Akaa
51 Kipinoinen Kari, Kaarina
58 Kuoppala Jussi, Seinäjoki
35 Kääriäinen Henna, Mikkeli
50 Levoska Marjut, Kokkola
56 Lindfors Tapio, Rovaniemi
39 Lindström Juha, Lieto
37 Lundbom Pia, Helsinki
30 Malme Laura, Espoo
47 Mäenpää Merja, Joensuu
53 Mäenpää Tarja, Hyvinkää
34 Ohmero Timo, Helsinki
36 Ollila Markku, Pori
44 Rantala Jyrki, Tampere
42 Saarinen Terhi, Kuopio
57 Sajalin Heini, Oulu
55 Savolainen Jussi, Ylöjärvi
48 Seppälä Markku, Turku
38 Sillanpää Juha-Pekka, Rantsila
32 Sirviö Ari-Pekka, Oulu
49 Sivonen Jaana, Mikkeli
41 Toivanen Johanna, Tampere
Skon vaaliliitto
13 Anetjärvi Arto, Ikaalinen
4 Kangasniemi Ulla, Rovaniemi
11 Kaukola Ulla, Vantaa
3 Kaukoranta Tuomas, Riihimäki
8 Korte Atte, Joensuu
5 Käri-Zein Päivi, Espoo
9 Launiainen Teija, Lappeenranta
2 Muikkula Vesa, Oulu
6 Ojanen Konsta, Pori
7 Seise Matti, Helsinki
10 Sirviö Timo, Kuopio
12 Vilén Carita, Kirkkonummi
Smol-vaaliliitto
22 Aarnio Hanna-Maija, Helsinki
23 Arpalahti Tuire, Järvenpää
25 Karjalainen Manne, Keuruu
19 Kolari Eero, Tampere
24 Raudaskoski Laura, Rovaniemi
20 Tuomola Marja-Leena, Seinäjoki
21 Villberg Anna, Espoo
Tool vaaliliitto
28 Heiskanen Heikki, Seinäjoki
29 Hietalahti Lauri, Tampere
27 Järvenmäki Mari, Mikkeli
26 Varteva Jarno, Espoo
Vaaliliittoon kuulumattomat ehdokkaat
59 Kääriälä Suvi, Helsinki
60 Olin Venla, Helsinki
FSL:n vaalipiiri
Valförbundet för alla lärare på Åland
8 Kemetter Sara, Mariehamn
9 Mattsson Kimmo, Mariehamn
Valförbundet för lärarnas och rektorernas välmående
3 Lindqvist Sebastian, Borgå
2 Wahren Anna, Borgå
Valförbundet för rektorer och lärare i Åboland
5 Norrgård Annika, S:t karins
4 Örn Petra, Åbo
Valförbundet mitt i Svenskfinland
6 Koskinen Lasse, Tammerfors/Ackas
7 Lindholm-Järvinen Sabina, Tammerfors
Kandidat utan valförbund
10 Ahlskog Martin, Nedervetil
11 Bäck Nancy, Karleby
14 Leka Pamela, Helsingfors
15 Lindroos Jeanette, Nagu
12 Romar Ann-Britt, Kyrkslätt
13 Smeds Alexander, Lovisa
Päivitetty 24.2. klo 12.50
Lisätty listalta pudonnut VOL Pääkaupunkiseutu-vaaliliiton ehdokas numero 21 Hanna Iso-Kuortti Espoosta.
Äänestyspäätöksen tueksi
Ehdokasgalleria tarjoaa perustiedot ehdokkaista:
oaj.fi/valtuustovaalit -> Ehdokasgalleria
OAJ:n Saunan vaalikeskustelut:
OAJ:n vaalikone aukeaa viimeistään 28.2.