OAJ:n valtuutetut vastaavat: Mikä on ammattijärjestön rooli?

Kysyimme kolmelta OAJ:n valtuutetulta, mikä on ammattijärjestön merkitys maailman muutosten keskellä.

 

Eija Kamppuri, pääluottamusmies, Tampere

Varhaiskasvatuksen opettajien valtuustoryhmä

 

Ammattijärjestöllä on tärkeä rooli muutoksissa. Tavallisella työntekijällä ei ole mahdollisuutta arvioida muutosten vaikutuksia omaan työhön, mutta ammattiliitolla on siihen resurssia. Järjestö pystyy kouluttamaan ja auttamaan jäsenistöään.

Muutosta ei voi jarruttaa. Siihen voidaan kuitenkin vaikuttaa niin, että se olisi paras mahdollinen ja että opettajan työ säilyy muutostenkin jälkeen sellaisena, että sitä pystyy tekemään.

Jos vanhoina aikoina ammattijärjestö lähinnä reagoi maailman tapahtumiin, nyt ja tulevaisuudessa proaktiivisuus on entistä tärkeämpää: että seurataan, mitä maailmalla tapahtuu ja mikä sen merkitys on Suomessa.

 


 

Noora Korhonen, luokanopettaja, Espoo

Yleissivistävien opettajien valtuustoryhmä

 

Mietin asiaa Harry Potter -vertauksen kautta. Harry on sankari, mutta hänellä on aina Hermione ja Ron aisapareinaan. Ilman heidän apuaan Harry olisi kirjasarjan aikana kuollut aika monta kertaa.

Samalla tavalla opettaja on oman arkensa supersankari, mutta ammattijärjestö on aina hänen tukenaan. Järjestöjargonilla ilmiö ilmaistaan sanomalla, että järjestö antaa leveämmät hartiat.

Tulevaisuudessa yksi iso kysymys ammattijärjestölle on varmasti se, miten toimimme, kun alueet eriytyvät ja ne ovat hyvin erilaisissa tilanteissa. Järjestön pitäisi pystyä vastaamaan hyvin monenlaisiin haasteisiin.

 


 

Jussi Kuoppala logistiikan opettaja ja työsuojeluvaltuutettu, Seinäjoki

Ammatillisten opettajien valtuustoryhmä

 

Ammattijärjestötoiminnan merkitys korostuu näinä aikoina. Maan hallituksen ajama tyyli ay-jäsenyyden verovähennysoikeuden poistoineen on lyhytjänteistä ja luo vastakkaisasettelua.

Minulle itselleni on tärkeää tuoda mielipiteeni esiin vaikuttamalla järjestössä, ei huutelemalla puskista.

OAJ:n rooli on mielestäni vielä monia muita ammattijärjestöjä laajempi. OAJ ei pelkästään neuvottele palkankorotuksista, vaan koulutuspoliittinen vaikuttaminen on olennaista.

Meidän täytyy miettiä, miten opetusalaa yleensäkin otetaan huomioon päätöksenteossa, miten edistetään opettajien jaksamista ja käsitellään kuormitustekijöitä.

 


 

Valtuusto lakkautti työhyvinvointirahaston

OAJ:n valtuusto kokoontui Helsingissä toukokuun puolivälissä. Kokouksessa käsiteltiin muun muassa järjestön jäsenmaksua, jonka valtuusto päätti pitää ennallaan.

Valtuustossa esitetyn ponnen mukaisesti OAJ ryhtyy selvittämään nykyisen järjestökokonaisuuden toimivuutta. Vaihtoehtoja toiminnan kehittämiseksi esitellään valtuuston syyskokouksessa.

Valtuusto päätti lakkauttaa työhyvinvointirahaston. Avustettujen hankkeiden hyviä käytänteitä ei ole saatu jalkautettua toivotusti, joten rahasto on hyödyttänyt melko pientä osaa jäsenistöstä.