Opettaja on vaihtamassa työpaikkaa. Hänen työnantajansa aikoo pitää käytössään opettajan tekemät oppimateriaalit. Mikä neuvoksi?
Esimerkiksi tällaisissa tilanteissa OAJ:n jäsenet heräävät miettimään tekijänoikeuksiaan.
OAJ:n kanta on, että opettajalla on aina tekijänoikeus tekemiinsä materiaaleihin. Jos työnantaja haluaa materiaalit laajempaan käyttöön, sen pitää maksaa niistä erillinen korvaus.
Jos työnantaja ei tähän suostu, opettajan kannattaa olla yhteydessä OAJ:n lakipalveluihin. Yksin ei tilanteessa tarvitse jäädä.
OAJ:n jäsenet kysyvät tekijänoikeuksista tasaisin väliajoin. Eniten aihe mietityttää ammatillisten oppilaitosten ja ammattikorkeakoulujen opettajia, koska he tekevät ison osan oppimateriaaleistaan itse.
Kysymyksissä nousevat esille etenkin kohtuuttomat sopimusehdot. Uutta opettajaa voidaan pyytää allekirjoittamaan työsopimus, jossa tämän tekemät oppimateriaalit kuuluvat työnantajalle.
Näitä kohtuuttomia sopimuksia puidaan usein siinä vaiheessa, kun opettaja on vaihtamassa työpaikkaa.
OAJ:n näkemyksen mukaan opettajan pitää saada materiaaleistaan asianmukainen ja oikeasuhtainen korvaus – aina. Korvaus ei voi sisältyä työehtosopimuksen mukaiseen vähimmäispalkkaan.
Toisinaan työnantaja vetoaa normaalikäyttösääntöön. Silloin on kyse siitä, syntyykö työnantajalle automaattisesti käyttöoikeus opettajan tekemiin oppimateriaaleihin.
OAJ:n kanta on, että tekijänoikeuksista pitää aina sopia erikseen.
Tilannetta hankaloittaa se, että ei ole olemassa oikeuden ratkaisua, joka lopullisesti ratkaisisi normaalikäyttösäännön soveltamisen opettajan oppimateriaaleihin.
EU:n tekijänoikeussääntely ja oikeuskäytäntö kuitenkin tukevat OAJ:n kantaa. Ne edellyttävät, että opettajan tekemien oppimateriaalien käyttöön on lähtökohtaisesti oltava suostumus.
Lisäksi EU:n tekijänoikeusdirektiivin mukaan työnantajan pitää tehdä vuoden välein selvitys oppimateriaalien käytöstä. Tämä on tärkeää, koska sopimusehdon kohtuuttomuutta on vaikea tunnistaa, jos materiaalien käytöstä ei ole olemassa tietoa.
Mikä opettajan työstä tekee sitten niin erityisen, että työsuhteen aikana tehdyt materiaalit eivät kuulu automaattisesti työnantajalle, kuten monilla muilla aloilla?
Opettajan ensisijainen tehtävä on opettaminen, ei oppimateriaalien tekeminen. Kyse on pedagogisesta vapaudesta.

Kysymykseen vastasi OAJ:n juristi Jussi Kiiski. Kuva Jarkko Mikkonen.
Kysy lakiasioista
Tällä palstalla käsitellään opettajan oikeusturvaan ja lakiasioihin liittyviä kysymyksiä ja ilmiöitä. Onko sinulla kysymys työhösi liittyvistä oikeuksista tai vastuista? Lähetä vinkki!

