Tämä toimii: Margariiniankka levittää kouluruoan ilosanomaa

Asikkalassa ruokakasvatustyötä tehdään ilon kautta. Myönteinen ruokapuhe leviää ja hävikkiruoka vähenee, kun oppilaat, opettajat, huoltajat ja keittiöhenkilökunta tekevät yhteistyötä, kertoo Aurinkovuoren koulun rehtori Petri Manninen.

Kouluruokailunne toimii niin hyvin, että Ruokakasvatusyhdistys Ruukkukin on sen huomioinut. Miten kaikki sai alkunsa?

Asikkala on pieni ja ketterä kunta, jossa ongelmia on totuttu ratkaisemaan saman pöydän ääressä.

Pidämme viikkopalavereja, joihin ovat tervetulleet opettajien ja ohjaajien lisäksi myös ruokapalvelujen työntekijät. Huoli kouluruoan asemasta nousi esiin sekä näissä keskusteluissa että koulun ja ateriapalveluiden yhteisissä palavereissa.

Niinpä lähdimme yhdessä muuttamaan kouluruokakulttuuria.

 

Millaisia konsteja löysitte?

Tärkeintä on ottaa oppilaat mukaan ideointiin. He laativat esimerkiksi ruokalistoja ja vaikuttivat kouluravintolan nimeen. Nimikointikilpailun voitti Hauenleuka.

Meillä on kuukausittain oppilaiden lempiruokapäivä. Yleensä nugetit tai tortillat saavat eniten ääniä.

Olemme panostaneet ruokailutilojen viihtyisyyteen ja ruokapuheen positiivisuuteen.

Ruokailut ruokkivat myös mieltä. Tämä ajattelutavan muutos on vähentänyt selvästi hävikkiä. Sekin on auttanut, että opiskelijat ja henkilökunta saavat ostaa jäljelle jäänyttä lounasta kotiin.

Keittiön väki kuvaa huoltajia varten ruoka-annokset someen ja kertoo heille ruokakasvatustyöstä Wilmassa ja vanhempainilloissa.

Yksinkertainenkin konsti voi olla hyvä. Meillä on käytössä ruokailussa margariiniankat, jotka annostelevat leivälle tulevan levitteen määrää.

 

Mitä uuden luominen vaatii ja mitä se antaa?

Toivomme ruokapalvelulta välitöntä palautetta. Saamme tietää, jos jonain viikkoina oppilaat eivät ole kaapineet lautasiaan kunnolla.

Testaamme ideoita matalalla kynnyksellä. Olemme esimerkiksi kokeilleet tarjottimetonta ruokailua ja ruokajärjestäjäsysteemiä.

Tarjottimista luovuimme, koska pesu kuluttaa vettä, ja huomasimme, etteivät oppilaat niitä tarvitse. Nykyään tarjottimia on saatavilla, mutta yleensä pärjäämme ilman.

Ruokajärjestäjiä meillä ei enää ole, koska tehtävän hoitaminen vaati liian paljon poissaoloja.

Uusia käytäntöjä kokeilemalla olemme muuttaneet ruokapuhetta positiivisemmaksi, vähentäneet ruokahävikkiä ja säästäneet kustannuksissa.