Ammattikirja
Arja Kaasinen ja Ulla Myllyniemi: Ulkona opettamisen käsikirja. Santalahti 2023.
Olen opettanut nykyistä kuutosluokkaani ensimmäisestä luokasta alkaen. Metsä on aina ollut yksi oppimisympäristömme.
Opettajaystäväni vinkkasi tästä kirjasta. Se lupaa tarjota uusia ideoita opetukseen ja avata ulko-opetuksen pedagogiikkaa.
Luontoelämykset innostavat ihmettelyyn, ja eri-ikäiset oppilaat innostuvat erilaisista asioista.
Ensimmäisellä luokalla meillä oli oma koulumetsä, jossa teimme luontoääniin liittyviä tehtäviä, suunnistimme ja tutkimme metsän värejä sekä omia nimikkopuita. Myöhemmin olemme retkeilleet Harakan saaressa ja osallistuneet Luonnos! -taide- ja luontokurssille.
Opetuksessa apuna
Mirador360.fi/Ateneum
Taidenäyttelyt ovat oppilaille elämyksellisiä oppimisympäristöjä. Luokassa olemme nauttineet kuvataide-kokemuksista muun muassa Ateneumin taidemuseon virtuaalikierroksella.
Yhteiset kulttuurielämykset madaltavat kynnystä käyttää kulttuuripalveluja myöhemmin. Kun oppilas on kerran tunnistanut, että taide kuuluu hänelle, hän voi löytää siitä iloa ja merkitystä läpi elämän.
Itse inspiroidun ja virkistyn kuvataiteesta ja musiikista. Ne ruokkivat opettajuuttani.
Kurssi
oph.fi » Lukiloki
Tästä koulutuksesta sain tapoja kannustaa oppilaita lukemaan ja kirjoittamaan. Pystyin hyödyntämään koulutuksen antia välittömästi heidän kanssaan.
Sain esimerkiksi uusia ideoita lukupiirityöskentelyyn ja kamerakynän käyttöön. Oppilaat innostuivat tekemään tabletin avulla kuvakirjoja.
Koulutuksen aineistot perustuvat tutkimustietoon ja siihen perustuviin käytännön sovelluksiin.

Vinkit antoi Helsingin Porolahden peruskoulun 6M-musiikkiluokan luokanopettaja Elina Rantamoijanen Helsingistä. Hän odottaa jokasyksyistä käyntiään Serlachiuksen taidemuseossa Mäntässä, joka on hänelle rakas kaupunki ja jossa hän myös meni naimisiin.
