Kaappeja, kimppuja ja kipinöitä – kuvakavalkadi Taitaja-kilpailuista

Ammattitaidon suomenmestaruusfinaalit kisattiin Tuusulan urheilukeskuksessa toukokuussa. Kuvakavalkadi näyttää, miten monipuolisia taitoja Suomen ammatillinen koulutus kartuttaa.

Messutunnelma tai jopa festarifiilis. Näin voisi kuvailla ensivaikutelmaa, joka syntyi saapuessa Taitaja-kilpailualueelle Tuusulan urheilukeskukseen toukokuun lopulla.

Taitaja on vuosittain järjestettävä ammattitaidon suomenmestaruuskilpailu, jossa kisaavat ammatillisten oppilaitosten opiskelijat. Tuusulan finaalitapahtumassa lajeja oli tänä vuonna 48 ja kilpailijoita noin 500.

– Ennen kaikkea tämä on ammatillisen koulutuksen markkinointitapahtuma. Siis koulutusmessut, joiden yhtenä ohjelmana on kilpailu, luonnehti puuseppäkisan lajivastaava Marko Varjos.

Toden totta, tapahtuma näytti samassa paketissa suomalaisen ammatillisen koulutuksen monipuolisuuden ja opiskelijoiden osaamisen.

Joka puolella tapahtui. Jäähallissa kipinät lentelivät ja liekki välkkyi sinisenä, kun hitsauksen ja levytöiden kisaajat keskittyivät suoritukseensa.

Padel-hallissa turvapalveluiden opiskelijat hoitivat varmoin ottein nuken paineluelvytystä. Pihalla tiivistettiin rakennuksen pohjaa ja kaivettiin salaojia.

 

Taitajan finaaleihin edetään semifinaaleista, joihin saavat osallistua kaikki halukkaat opiskelijat.

Loppukilpailuissa yleisö saa seurata maan osaavimpien ammattiin opiskelevien taidonnäytteitä. Jotkut heistä houkutellaan työelämään suoraan kisa-areenalta.

– Tässä on kahdeksan Suomen huippua. Jos motivaatio ja osaaminen ovat tuolla tasolla, kyllä he töihin pääsevät, arvioi Varjos puuseppäkilpailijoita.

Tänä vuonna finalisteille avattiin myös uusi Taitaja-väylä korkeakoulutukseen. Finaalissa menestyneille kilpailijoille on varattu 360 aloituspaikkaa 13 ammattikorkeakoulusta ympäri Suomen.

Kaikki eivät tietenkään ole kilpailuhenkisiä. Taitajan kantava idea on kehittää ammatillista opetusta ja olla hyödyksi myös niille, jotka eivät kisoihin osallistu.

Semifinaali- ja finaalitehtävät ovat vapaasti käytettävissä opetukseen. Ne löytyvät kisojen järjestäjän Skills Finlandin Taitaja-tehtäväpankista.

Opettajat tapaavat kisoissa kollegoitaan ja pääsevät vaihtamaan näkemyksiä ja opetusmetodeja.

– Olemme samojen perusasioiden äärellä, mutta asioita voidaan tehdä eri kouluissa yllättävän erilaisilla tavoilla, kertoi Varjos, joka on koulutuskeskus Salpauksen puualan lehtori ja ollut Suomen joukkueen mukana ammattitaidon euroopan- ja maailmanmestaruuskisoissa.

Infrarakentamisessa finaalitehtävänä oli valmistaa rakennuksen pilariperustukset. Hommaan kuului muun muassa maanrakennuskoneiden käyttöä ja salaojakaivojen valmistus. Gradian opiskelija Matias Hanhimäki tiivisti perustusten maapohjaa.

 

Kappaletavara-automaation kisa-alueella esiteltiin robottia, joka siirteli näppärästi palikoita paikasta toiseen. Tällaisia tarvitaan ainakin logistiikkavarastoilla ja esimerkiksi postin lajittelussa.

 

Keudan ravintola- ja cateringalan opettaja Jyri Bemerståhl valmensi kaksi kokkiopiskelijaansa Taitaja-finaaliin. Valmennettavat kisasivat erityisen tuen opiskelijoille tarkoitetussa P1-lajissa. Tehtävänä oli valmistaa parityönä edustava planetaarisen ruokavalion lounas. Pääruoassa kotimainen kirjolohi sai lisukkeekseen muita kotimaisia raaka-aineita. Jälkiruoassa korostui sesonkiajattelu.

 

Roihu Lommi Keudasta kokosi floristiikkakisassa kukkakimppua. Taitajassa riitti mielenkiintoista seurattavaa sekä eri lajeissa että yksittäisissä suorituksissa.

 

Nea Mäkinen suunnitteli asua paperinukelle vaatteenvalmistuksen finaalissa. Työn alla oli musta, pitsityylinen mekko ja korsetti. Inspiraation Mäkinen sai omasta tyylistään. – Tämä hahmo on jo aika värikäs, joten en halunnut vaatteisiin lisää väriä.

 

Tuusulan urheilukeskuksen Tekova-areenassa kisattiin muun muassa ravintola- ja cateringlajeissa, floristiikassa sekä hiusmuotoilussa ja kauneudenhoidossa. Yleisöä, muun muassa ysiluokkalaisia, saapui Taitajan toisena päivänä paikalle tasaiseen tahtiin.

 

Käsisirkkeli lauloi, kun Turo Oikari pätki lautoja talonrakennus- kisassa. Ensin oli toki piirrettävä tarkat linjat puutavaraan.

 

Eerika Rautiala työn touhussa kauneudenhoitokisassa. Keudassa opiskeleva Rautiala edustaa tänä vuonna Suomea ammattitaidon maailmanmestaruuskisoissa Shanghaissa.