Tämä toimii: Tieto vaihtoehdoista helpottaa alanvalintaa

Vaasalaisen Onkilahden yhtenäiskoulun oppilaanohjaaja Katja Tolkki löysi palvelun, joka haastaa oppilaita pohtimaan tulevaisuuden polkujaan.

Käytät opetuksessasi Ura X -työkalua. Miksi?

Olen ollut mukana palvelun kehittämistiimissä. Päädyin mukaan, kun entinen opiskelukaverini jäi ryhmästä pois ja pyysi minua tilalleen.

Peruskoululaisille suunnattu palvelu on maksuton, ja sen sisältö perustuu opetussuunnitelmaan. Siinä yhdistyvät oppilaanohjauksen eri aihealueet, kuten jatko-opinnot, ammattialat ja itsetuntemus.

Palvelu on suunniteltu käytettäväksi opon tunneilla. Osa tehtävistä tehdään yksin, osa taas pareittain tai ryhmässä.

Oma opetustyylini on oppilaslähtöinen, ja olen esitellyt sivuston avulla lukio-opintoja. Oppilaat etsivät palvelusta tietoa ja pohtivat sitten esimerkiksi, millaisista ominaisuuksista on lukiossa hyötyä ja millaisia ominaisuuksia heillä itsellään on.

 

Mitä mieltä nuoret ovat työkalusta?

Oppilaat ovat sanoneet, että palvelu on visuaalisesti kivan näköinen ja sen navigointi tuntuu järkevältä. Heidän mielestään tehtäviä on kiva tehdä.

Konkreettinen esimerkki hyödystä on oppilaani lausahdus: ”Täällähän on kaikkee!”

Toinen oppilas totesi tehtäviä tehdessään, ettei lukio ole häntä varten. Hän sai loistavaa vahvistusta jatko- opintovalintaansa.

Koska sivusto ei edellytä kirjautumista, opettajan pitää itse ratkaista, mihin tehtävät tehdään. Vastaukset voi kirjoittaa vaikka paperille tai vihkoon. Me käytämme kirjaamiseen Teamsia ja joskus pohdimme asioita vain suullisesti.

 

Miten palvelua pitää vielä kehittää?

Ura X lanseerattiin vasta syksyllä. Palvelun on tarkoitus päivittyä ja kehittyä jatkuvasti.

Meille voi kertoa palautelomakkeella, jos jokin ei toimi tai jotain voisi parantaa. Vien oppilailta saamaani palautetta kehitystiimimme tapaamisiin. Parhaillaan korjaamme linkkejä niin, että ne aukeavat uuteen välilehteen.